-Pas Temizleme Yöntemleri Nelerdir ?

A- Daldırma yöntemi ile pas sökme işlemi nasıl yapılır ?

METOKSİD : KONSANTRE SU BAZLI PAS SÖKÜCÜ

Konsantre su bazlı pas sökücü ürünümüz METOKSİD  pas sökme işlemi yapılacak olan parçaların ebatlarına göre ayarlamış olduğumuz tankın içerisine mevcut yüzeydeki paslanmanın yoğunluğuna  göre su ile seyreltilerek hazırlamış olduğumuz pas sökücü solüsyon ile doldurulur.

Hazırlamış olduğumuz solüsyon paslanmaya maruz kalmış demir, metal, dkp, çelik ,alüminyum ,galvaniz gibi tüm yüzeylerde  pas giderici, pas çıkartıcı, oksid temizleme kimyasalı olarak da kullanılabilir.

Pas sökme işlemi yapacak olduğumuz parçalar hazırlamış olduğumuz pas çözücü solüsyona daldırılır.  Yüzeydeki paslanmanın durumuna ve seyreltme oranımıza göre en uygun zaman kontrol edilerek belirlenir. Kontrollerimiz sonrasında pası sökülmüş olan parçalar PASİVASYON banyosuna daldırılır.

Pasivasyon Nedir?

Dünya genelinde pas temizleme, Pas sökücü, Pas çözücü kimyasallar su bazlı, asidik karakterli kimyasallardır. Pas Sökücü ürünler de  Asidik değer olmadan pas sökme, pas temizleme işlemi yapmak imkansızdır. Pas çözücü kimyasallar    pası temizlendikten sonra pasivasyon işlemi yapılmaz ise çok hızlı bir şekilde tekrar paslanma ile karşı karşıya kalacaktır.

Bu nedenle Pas Sökücü uygulaması yapılan metallerin tekrar paslanmasının önüne geçebilmek için pasivasyon işleminin yapılması kesinlikle gerekmektedir. Yapılacak olan pasivasyonun amacı, pas sökme işlemi yapılmış olan metallerin, demirlerin vs. yüzeylerinde sonraki zamanda oluşabilecek paslanmanın önüne geçmek için kullanılması gereken olmazsa olmaz kimyasaldır.

Pasivasyon ürünlerinin fatura birim maliyeti var gibi gözüksede aslında kullanım anı birim maliyeti konsantre su bazlı ve %5 'lik yüksek konsantrasyonlarda çalışabilmesinden dolayı yok denecek kadar azdır. 

Kısaca Pas temizleme işlemi sonrası pasivasyon ürünü kesinlikle kullanılmalıdır.B-Püskürtme Yöntemi İle Pas Temizleme Nasıl Yapılır ?

METOKSİD MDX : KONSANTRE SU BAZLI AĞIR PAS SÖKÜCÜ

Daldırma yapamayacağımız büyüklükte olan demir, metal, dkp, çelik ,alüminyum ,galvaniz vs. ürünlerin pas tabakalarının temizlenmesinde kullanılan pas çözücü üründür. İnşaat demirlerinden'de pas sökmek için kullanılan pas temizleme ürünümüzdür.

Mevcut yüzeydeki paslanmanın durumuna göre deneme yanılma yöntemi ile belirleyecek olduğumuz konsantrasyona göre konsantre su bazlı dik yüzeylerden Pas Çözücü ürünümüz  METOKSİD MDX su ile seyreltilerek Pas Sökücü solüsyon hazırlanır.

Yapacak olduğumuz işin büyüklügüne göre uygun püskürtme ekipmanı belirlenir. Yapı marketlerinden bu ekipmanları kolay bir şekilde tedarik edebilirsiniz.

Hazırlamış olduğumuz pas temizleme solüsyonu belirlemiş olduğumuz püskürtme ekipmanı yardımı ile pasını temizlemek istedigimiz yüzeye püskürtülür. Bu işlem paslanmanın yoğunluğuna göre; hafif paslanmalarda bir kez, en yoğun ağır paslanmalarda üç kez, püskürtme aralıkları beş'er dakika olacak şekilde püskürtülmesi yüzeydeki en yoğun pasın fiziksel etkiye gerek kalmaksızın temizlenmesi için yeterli olacaktır. 

Pas temizleme işlemi bittikten hemen sonra ANTİPASİNG ürünümüz ile paslanmanın önüne geçmek için pasivasyon işlemi yapılmalıdır.


C-Silme yöntemi ile pas temizleme nasıl yapılır ?

Mevcut yüzeydeki paslanmanın durumuna göre pas çözücü ürünümüz ; hafif paslanmalarda METOKSİD yoğun paslanmalarda METOKSİD MDX suyla seyreltilir. Hazırlamış olduğumuz pas sökücü solüsyon singer, fırça, bez vs. ile paslanmanın olduğu yüzeye sürülür. Silme yöntemi ile pas sökme işlemi diger yöntemlere göre daha fazla iş gücü maliyeti oluşturduğu için önerdiğimiz bir yöntem değildir. Ayrıca METOKSİD ve METOKSİD MDX ürünlermizin formülasyon yapısında bulunan pas çözücü ajanlar silme yöntemi ile pas sökme işlemine gerek kalmaksızın püskürtme yöntemi ile pas temizleme işleminin kolayca yapılmasına olanak sağlayacaktır.

Pas sökme yöntemimiz ne olursa olsun yüzeyi nötürlemek adına pas temizleme aşamasından  sonra pas sökücü ürünü uygulanan yüzeyden uzaklaştırmak adına ve mevcut yüzeyi korumak için  ANTİPASİNG ürünümüzle pasivasyon şarttır.

Daha farklı durumlar ve sorunlarınız için telefon yada mail ile bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz lütfen.

PAS SÖKÜCÜ ÜRÜNLERİMİZİN DETAYLI BİLGİLERİNİ BU LİNKTEN İNCELEYEBİLİRSİNİZ.